Wystawa „Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko” w Szkole Podstawowej w Hyżnem

W dniach od 10 września do 10 października  2019 r. prezentowana jest w naszej szkole wystawa „Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko”.

Prof.  Waldemar Świerzy – zmarły przed blisko pięciu laty wybitny grafik, wykładowca projektowania plakatu w Akademiach Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawie – za namową swojego przyjaciela i ucznia Andrzeja Pągowskiego namalował nowy poczet polskich władców, składający się z 49 kolorowych portretów.

Profesor sięgnął po najnowsze ustalenia i historyczne zapiski dotyczące poszczególnych postaci i w swoich pracach wydobył charaktery władców, ich moc, ale i słabości, tworząc portrety niejednoznaczne, silnie oddziałujące, skłaniające do wczytywania się w osobowości przedstawionych bohaterów.

Wykorzystując wolność czasów, w których tworzył, mógł pozwolić sobie z jednej strony na poszukiwanie prawdy, z drugiej na nieukrywanie tego, czego się dowiedział. W przeciwieństwie do Jana Matejki, którego prace powstawały w innych okolicznościach i z myślą o pokrzepieniu serc rodaków – w założeniu były więc posągowe, majestatyczne, dopracowane w każdym detalu stroju i rekwizytów w duchu historycznej epoki. Waldemar Świerzy nie musiał niczego upiększać, dlatego wybrał emocje i malarską syntezę. Widz zaś może dziś obcować z poruszającym, intrygującym „starciem” dwóch wielkich artystów o rozległej wiedzy.

Atrakcyjnej ekspozycji prac towarzyszą barwne opisy fizyczności władców, historyczne ciekawostki odnoszące się do portretowanych monarchów

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy, która może być ciekawą konfrontacją i dyskusją z naszymi przyzwyczajeniami. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiększenie
Kontrast