„Pamiętniki pokoleń” – spotkanie z panią Zofią Krztoń

W dniu 12 września 2019 roku klasa ósma spotkała się z panią Zofią Krztoń.

Spotkanie odbyło się w ramach działań akcji „Przerwany Marsz”, a w zasadzie w ramach jej kontynuacji pt.: „Pamiętniki Pokoleń”, której założenie polega na przeprowadzeniu wywiadu z Polskimi Dziećmi Wojny.

Pani Zofia Krztoń podzieliła się z uczniami wspomnieniami o losach Polaków podczas wojny, a w szczególności opowiadała o losach jej najbliższych krewnych.

Z opowieści uczniowie dowiedzieli się o szczególnie tragicznych losach Polaków wywożonych do niewolniczej pracy w Niemczech lub osadzanych w niemieckich obozach koncentracyjnych. Takie doświadczenia były udziałem najbliższych pani Krztoń, które ona sama poznawała już jako małe dziecko z opowieści samych bohaterów tych wydarzeń.

Ponadto Jej wspomnienia obejmują czasy wczesnego dzieciństwa, na którym wojna odcisnęła znaczące piętno. Powojenne lata to czasy powszechnego niedostatku i ciężkiej pracy nawet małych dzieci  przy odbudowywaniu zniszczonego majątku narodu.

Korzystając z obecności Pani Zofii Krztoń wśród nas, mogliśmy zwrócić uwagę na Pokolenie Dzieci Wojny. Rozmawialiśmy o tamtych czasach  w szczególności dla zachowania ich w naszej pamięci, a także po to, aby przekazać swoje odczucia i wiedzę  następnym pokoleniom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiększenie
Kontrast