Wizyta w Gminnej Bibliotece Publicznej w Hyżnem

W dniu 30 maja  2022 r. uczniowie z klasy VII udali się z wizytą do Gmninnej Biblioteki Publicznej w Hyżnem.

W programie spotkania znalazła się prezentacja przygotowana przez Państwa Monikę i Pawła Piątków o historii pisania ikon.

Uczniowie poznali historię ikon i reguły ikonopisarskie. Prelegenci podkreślili, że kanon ikonograficzny nie ogranicza wolności twórczej malarza ikon, ale – powołując się na Tradycję i nauczanie Kościoła – nie pozwala na zbyt subiektywne ujęcie tematu.

Państwo Monika i Paweł podzielili się z uczniami swoim widzeniem tworzenia tych dzieł malarskich.  Dla nich pisanie ikon jest szukaniem stylu, środków wyrazu, szukaniem Boga, szukaniem samego siebie, własnej drogi, a także modlitwą. Każda modlitwa dociera do Boga, więc i ta poprzez pisanie ikon – też.

Zajęcia miały bardzo ciekawy charakter, a przede wszystkim pozwoliły zapoznać się uczniom z niezwykłą tematyką, jeszcze niezbyt znaną i rozumianą, ale w naszym regionie często spotykaną w formie zabytków sztuki związanej z tradycjami religii Wschodu. Jest to tym bardziej interesujące, że w niedalekim sąsiedztwie naszej miejscowości możemy podziwiać cenne przykłady  sztuki  ikonograficznej w starych cerkwiach rozsianych po ziemi Podkarpacia. Dziękujemy Paniom Bibliotekarkom oraz Państwu Piątkom za zorganizowanie spotkania i pokazanie nam ważnej części z bogactwa naszej tradycji i kultury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiększenie
Kontrast