UWAGA! Konkurs fotograficzny!

TEMAT: ZAPAL ŚWIATŁO WOLNOŚCI

TERMIN: DO 14.12.2021

Po raz kolejny zachęcamy społeczność naszej szkoły do wzięcia udziału w akcji

ZAPAL ŚWIATŁO WOLNOŚCI

związanej z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. Warto uwiecznić tę szczególną     chwilę zapalenia w oknie świecy i wspomnienia Tych, którzy tak niedawno stanęli w obronie wolności.

ZDJĘCIA UPAMIĘTNIAJĄCE ZAPALENIE ŚWIATŁA WOLNOŚCI W NASZYCH DOMACH PRZESYŁAMY  W FORMIE CYFROWEJ  NA ADRES: justyna.ok@sp.hyzne.net

KRYTERIA OCENY FOTOGRAFII:

  • POMYSŁOWE,  ORYGINALNE PRZEDSTAWIENIE TEMATU KONKURSOWEGO
  • CIEKAWA KOMPOZYCJA ZDJĘCIA
  • DOBRA JAKOŚĆ TECHNICZNA

ZAPRASZAMY!

BĄDŹ STRAŻNIKIEM POLSKIEJ HISTORII

____________________________________________________

Światło Wolności ma być hołdem złożonym wszystkim ofiarom stanu wojennego i manifestacją przywiązania do idei wolności, demokracji i prawdy niezależnie od czasu i warunków politycznych. W akcji będzie mógł wziąć udział każdy, zapalając 13 grudnia o 19.30 świeczkę w oknie lub wirtualnie na stronie www.ipn.gov.pl. Druga edycja kampanii IPN „Zapal światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981r. wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. W oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapłonęła wtedy świeca. Na znak jedności zapalił ją Jan Paweł II.
Do postawienia w oknach świec wezwał także prezydent USA Ronald Reagan, który w bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.
Po 40 latach od tamtych wydarzeń IPN zachęca Polaków do uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego podobnym gestem. Akcja poświęcona jest poległym w starciach z milicją, śmiertelnie pobitym na komisariatach, internowanym, a także, zwykle zapomnianym, zmarłym z powodu braku opieki medycznej. Ofiary to także osieroceni, zwolnieni z pracy lub zmuszeni do emigracji z powodów politycznych.
Żróło: IPN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiększenie
Kontrast