ZAPALMY ŚWIATŁO WOLNOŚCI!

13 grudnia 2020, godz. 19.30
ZAPALMY ŚWIATŁO WOLNOŚCI!

W najbliższą niedzielę będziemy wspominać dramatyczne wydarzenia związane z najnowszą historią Polski: 39 lat temu kraj znieruchomiał na wieść o wprowadzeniu stanu wojennego. W codzienne życie brutalnie wkroczyła historia: czołgi na ulicach, strzały, internowania, krwawe tłumienie strajków…
Jak co roku, zachęcamy całą społeczność naszej szkoły do włączenia się w organizowaną przez Instytut Pamięci Narodowej akcję „Zapal Światło Wolności”. Nawiązuje ona do gestu solidarności, jaki wobec Polaków w Wigilię Bożego Narodzenia wykonały miliony ludzi na świecie. W oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapłonęła wtedy świeca, zapalona przez Jana Pawła II. Do postawienia w oknach świec wezwał także ówczesny prezydent USA, Ronald Reagan, który powiedział do Amerykanów: „Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia przynoszą dzielnemu narodowi polskiemu niewiele radości. Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. […] Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.
13 grudnia uczcijmy pamięć Ofiar stanu wojennego podobnym gestem. Pamiętajmy o poległych w starciach z milicją, śmiertelnie pobitych na komisariatach, internowanych, pozbawionych pracy, oderwanych od rodzin – wszystkich, którzy w różny sposób poświęcili się obronie wolności. Zapalmy w oknie świecę, pomyślmy o Nich, pomódlmy się za Ojczyznę…
Od kilku lat organizujemy w naszej szkole konkurs fotograficzny ZAPALMY ŚWIATŁO WOLNOŚCI!
W tym roku zapraszamy Was, drodzy Uczniowie, abyście wzięli w nim udział wraz ze swoimi Rodzinami!

Poniżej zamieściliśmy linki do ciekawych materiałów IPN dotyczących tamtych dni.

WYJĄTKOWY FILM Z ARCHIWUM IPN O STANIE WOJENNYM

MATERIAŁY IPN

Opracowanie, filmy, materiały – na podst. zasobów IPN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiększenie
Kontrast