Rodzicu – przeczytaj!

Drodzy rodzice,

Zagrożenie spowodowane rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 na pewno wywołuje u Państwa wiele trudnych uczuć. Może martwią się Państwo o zdrowie swoje i swoich bliskich? Może odczuwają Państwo niepewność, złość lub irytację w związku z koniecznością przystosowania się do nowych okoliczności, które wynikają z ograniczeń wprowadzonych przez rząd dla zminimalizowania skutków epidemii?

Dzieci także odczuwają emocjonalne skutki panującej obecnie sytuacji. Z dnia na dzień zamknięto szkołę, ograniczono możliwość spotykania się w większych grupach oraz korzystania z ośrodków kultury i rozrywki.  Te okoliczności z jednej strony mogą powodować radość w związku z brakiem przymusu chodzenia do szkoły, z drugiej strony mogą wzbudzać napięcie ze względu na brak kontaktów z rówieśnikami, z nauczycielami czy ze zmianą rytmu dnia.Ponadto napływające z mediów informacje potęgują obawy o to, jak będzie wyglądała ich przyszłość.

W związku z powyższym warto zadbać o stworzenie dzieciom takich warunków, które pomogą im w efektywnym funkcjonowaniu podczas epidemii:

  • Ustalcie dobowy rytm funkcjonowania – starajcie się funkcjonować w taki sposób, jak dotychczas (spożywać posiłki, wstawać i kłaść się spać o tych samych porach), ponieważ drastyczna zmiana rytmu dobowego może nasilić gorsze samopoczucie, powodować poczucie „rozbicia” i apatii.
  • Twórzcie wspólne plany dnia – poświęćcie codziennie trochę czasu na wspólne ułożenie planu na kolejny dzień, uwzględniając w nim czas na: naukę, posiłki, odpoczynek, rozrywkę, aktywność fizyczną, obowiązki domowe, itp. Takie planowanie pozwoli dzieciom poczuć się bezpieczniej, a zarazem wzmocni ich motywację i zaangażowanie.
  • Ograniczajcie dostęp do mediów – porozmawiajcie z dziećmi o tym, że ciągłe śledzenie informacji w telewizji i Internecie, a także korzystanie z portali społecznościowych, na których temat związany z koronawirusem jest tematem dominującym może powodować wzrost napięcia i lęku. Warto wprowadzić ograniczenie przyswajania nowych informacji o epidemii, np. poprzez wyznaczenie dwóch lub trzech momentów w ciągu dnia, w których czytacie lub oglądacie wiadomości. Starajcie się także, by Wasze rozmowy nie koncentrowały się głównie na obecnej sytuacji na świecie.
  • Zadbajcie o relacje z dziećmi – najbliższy okres to dobra okazja do spędzania czasu z najbliższymi w innej formie niż zazwyczaj. Warto wyciągnąć planszówki lub przygotować filmy na wspólny seans. Nie unikajcie także rozmów o uczuciach i emocjach, jakie wzbudza u Waszych dzieci obecna sytuacja, starajcie się rozmawiać szczerze i okazywać zrozumienie. [Szczegółowe wytyczne jak rozmawiać z dzieckiem znajdują się w dołączonym pliku. (przykładowe gry planszowe dla całej rodziny: https://www.blogojciec.pl/dzieci/25-najlepszych-gier-planszowych-dla-dzieci/)]
  • Zadbajcie o aktywność fizyczną swoją i dzieci – bycie aktywnym to podstawa dbania nie tylko o zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Zadbajcie o siebie i ćwiczcie w domu, mogą wam w tym pomóc także specjalne aplikacje do zainstalowania na telefonie, dzięki którym dzieci chętniej chcą ćwiczyć. (przykładowe aplikacje: https://jawolewdomu.pl/recenzje/5-aplikacji-dzieki-ktorym-pokochasz-cwiczenia-w-domu)
  • Umożliwiajcie dzieciom kontakty interpersonalne z rówieśnikami – jako istoty społeczne potrzebujemy kontaktu z innymi ludźmi. Pomóżcie dzieciom wybrać odpowiedni kanał/ sposób kontaktowania się z kolegami i koleżankami (np. rozmowa telefoniczna, komunikatory Internetowe, e-mail), pamiętając, że stanowią oni ważne źródło wsparcia dla Waszych dzieci. Istotne jest jednak, by kontakty w świecie wirtualnym odbywały się na zasadach podobnych jak w realnym świecie (np. skoro nie pozwalamy na to, by w realnym świecie dzieci odwiedzały się o godz. 23, to nie pozwalajmy też na to, by pisały do siebie o tej porze wiadomości, itd.) (https://rodzice.fdds.pl/wiedza/domowe-zasady-ekranowe%E2%80%AF/)
  • Pamiętajcie o higienie – zadbajcie o przestrzeganie zasad higieny w Waszym domu, które zostały opisane przez Światową Organizację Zdrowia.
  • Radzenie sobie ze stresem – odczuwanie napięcia w obecnej sytuacji nie jest czymś nadzwyczajnym. Pomaga nam dostrzec niebezpieczeństwo i odpowiednio szybko na nie zareagować. W tym przypadku, np. ze względu na lęk o nasze zdrowie, jaki i zdrowie naszych bliskich, jesteśmy wyczuleni na przestrzeganie bardziej rygorystycznych zasad higieny. Jeżeli jednak czujecie Państwo lub Państwa dzieci, że lęk o przyszłość zaczyna być przytłaczający i trudno samemu sobie z nim poradzić, zachęcam do korzystania z pomocy. Można pisać do mnie za pośrednictwem e-dziennika lub na adres e-mail: badylakagnieszka@gmail.com . Również wielu psychologów w obecnej kryzysowej sytuacji prowadzi konsultacje on-line, działają również telefony wsparcia:
  • Wsparcie psychologiczne WOT – tel. 800-100-102 lub wideopołączenie w programie Skype łącząc się z użytkownikiem o nazwie „Wsparcie Psychologiczne WOT”
  • Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – tel. dla rodziców: 800-100-100, tel. dla dzieci: 116-111
  • Lista psychologów PTP, bezpłatna pomoc psychologiczna w stanie zagrożenia epidemicznego  – http://www.ptp.org.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=804

Życzę dużo zdrowia i spokoju dla wszystkich,

Agnieszka Badylak

Artykuł do pobrania – docx

Rozmowy z dziećmi – pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content