Obchody rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę 17 września 1939 roku.

W dniu 17 września 2019 r. w naszej szkole odbył się apel w 80. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na nasz kraj – 17 września 1939 r.

We wstępie  do uroczystości Karolina Mitał z klasy VIII krótko przybliżyła zebranym fakty związane z tym wydarzeniem.

W naszym apelu brali udział panowie Tomasz Gaździk, Bogdan Maczuga i Przemysław Wielgos – członkowie grupy rekonstrukcji historycznych, którzy zaprezentowali nam mundury i uzbrojenie żołnierzy niemieckich, radzieckich i polskich z września 1939 roku.

Przed szkołą mieliśmy możliwość obejrzenia wojskowego pojazdu z tego okresu. Był to rozpoznawczy niemiecki samochód pancerny, produkowany w Niemczech. Model ten nie posiadał górnego pancerza ani wieżyczki, a grubość jego pancerza wynosiła do 8 mm. Napędzany był silnikiem benzynowym, który rozpędzał pojazd do maksymalnej prędkości na drodze – około 70 km/h. Samochód  uzbrojony był w karabin maszynowy, a załogę stanowili kierowca i strzelec. 

Zebrani z ciekawością oglądali pojazd. Mogliśmy wsiąść do niego, obejrzeć karabin maszynowy, a przede wszystkim dowiedzieć się o jego przeznaczeniu bojowym.

Pojazd jest sprawny i porusza się samodzielnie. Bardzo często bierze udział w różnych rekonstrukcjach bitew, ale także „gra” w filmach. Jego właściciel  kieruje nim na planach filmowych różnych filmów o tematyce wojennej.

Obecność grupy rekonstruktorów i pokaz sprzętu wojskowego była możliwa dzięki sponsorowi – bankowi PKO Bank Polski – Oddział 3 w Rzeszowie.

Kolejna rocznica wspomnień o polskim wrześniu 1939 roku ponownie  uzmysłowiła nam tragedię wojny. Była jednocześnie przypomnieniem bohaterstwa naszego narodu w obronie ojczyzny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiększenie
Kontrast