Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020. Akcja „Przerwany Marsz”

W dniu 2 września 2019 r. powitaliśmy nowy rok szkolny. Podczas uroczystości nawiązano do 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Przerwany Marsz”, która polegała na symbolicznym dokończeniu 2 września 2019 roku, przerwanego, przez fakt wybuchu II wojny światowej, marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. To wtedy życie Dzieci Wojny zostało trwale napiętnowane nieopuszczającym strachem, zatrzymanymi w pamięci obrazami okrutnej śmierci najbliższych. Organizatorom akcji zależało na tym, aby młodsze i starsze pokolenia mogły wspólnie przywitać nowy rok szkolny. Na uroczystość zaprosiliśmy panią Zofię Krztoń – emerytowaną wieloletnią i bardzo zasłużoną nauczycielkę Szkoły Podstawowej w Hyżnem. Pani Zofia Krztoń należy do pokolenia Dzieci Wojny. Urodziła się w czasie jej trwania i chociaż jako bardzo małe dziecko niewiele obrazów zdołała zapamiętać, to groza tych lat wracała w opowieściach rodziców i bliskich, w obrazach zrujnowanych domów, mogił rozrzuconych po lasach i polach, upamiętnionych po wojnie miejscach egzekucji i mordów. Punktem kulminacyjnym było odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”, który był hołdem pamięci złożonym ofiarom tej strasznej wojny. Podziękowaliśmy Pani Zofii za przybycie, a w najbliższym czasie poprosimy o udzielenie wywiadu. O wywiad poprosimy jeszcze innych mieszkańców naszej gminy, którzy także należą do pokolenia Dzieci Wojny, a na naszą uroczystość nie mogli przybyć ze względu na zły stan zdrowia. Odwiedzimy ich w domach, aby utrwalić wspomnienia, którymi zechcą się z nami podzielić.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiększenie
Kontrast