Marzec

✓ W obliczu wydarzeń, które mają miejsce w Ukrainie oraz ogromu informacji otaczających nas codziennie, w marcu dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział m.in.:
• w akcji #napomocUkrainie mającej na celu zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla uchodźców ze wschodu.
• w kiermaszu charytatywnym organizowanym przez Szkolne Koło Wolontariatu, z którego dochód przekazano na konto PCK na pomoc Ukrainie.
• ponadto uczestniczyły w różnorodnych zajęciach w ramach tematu przewodniego „Serce dla Ukrainy” podczas których przeprowadzone zostały rozmowy związane z obecną sytuacją w Ukrainie. Dzieci poznały barwy narodowe naszych sąsiadów, jak również wykonały prace plastyczne wyrażające solidarność z Ukrainą.
✓ 4 marca – Uczestnictwo w projekcji edukacyjnej „OCEANARIUM”
✓ Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych, dlatego też 8 marca odbyła się uroczystość z tej okazji. Radosna atmosfera panowała już od samego rana. Po śniadaniu wszyscy chłopcy złożyli życzenia, tradycyjnie zaśpiewali swoim koleżankom uroczyste „100 lat”, i wręczyli piękne kwiatki oraz drobne upominki. Chłopcy ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym. Wiele radości dziewczynkom sprawił klasowy Salon Piękności, gdzie mogły pomalować paznokcie, zrobić delikatny makijaż czy uczesać piękne fryzury. Uśmiechnięte buzie przedszkolaków, a zwłaszcza dziewczynek świadczyły o miło spędzonym czasie.
✓ 10 marca – Okazją do propagowania czytelnictwa oraz rozwijania zainteresowań dzieci książką są m.in. obchody Międzynarodowego Dnia Pisarzy i Pisarek. Święto to obchodzone jest na całym świecie w dniu 3 marca, w oddziałach przedszkolnych uczciliśmy je tydzień później. Dzieci miały okazję wysłuchać, poczytać a także zaśpiewać utwory takich znanych poetów jak: Julian Tuwim, Jan Brzechwa czy Maria Kownacka i wiele innych. Motylki i Tygryski mogły spróbować swoich sił ilustratorzy bajki o Słoniu Felku. Wszystkim pisarzom, dzięki którym odrywamy się od szarej rzeczywistości i przenosimy do krainy marzeń, gdzie przecież wszystko jest możliwe, życzymy wszystkiego, co najlepsze, niegasnącej weny twórczej oraz niesamowitych spotkań z czytelnikami!
✓ 15 marca – Matematyka otacza nas wszędzie i mamy z nią do czynienia w niemal każdym aspekcie naszego życia. Jako królowa nauk ma swoje święto, które przypada w marcu. Matematyka kształtuje i uczy dzieci, jest fundamentem logicznego myślenia. Pełni ważną funkcję w procesach poznawania i rozumienia otaczającego świata. Dzieci nigdy nie są za małe na spotkanie z matematyką, czują ją intuicyjnie, mają w sobie niezwykły, cenny, naturalny potencjał. Z tej okazji dzieci z oddziałów przedszkolnych brały udział w zabawach, które pozwoliły na kształcenie kompetencji matematycznych. Wszystkie zadania jakie dzieci wykonywały pokazały, że matematyka może być ciekawa, przyjemna, a przede wszystkim daje dużo radości. Dzień upłynął w wesołej „matematycznej” atmosferze.
✓ 18 marca – wyjście do pobliskiej piekarni.
Piekarz
Arkadiusz Łakomiak
„Bycie piekarzem, to trudna sprawa.
Pieczenie chleba, to nie zabawa.
W piekarni wszystko bywa gorące,
gorące są piece, jak w ciągu dnia słońce;
a w piecach tych pieką się rogale, bułki
i chałki złociste wraz z chlebem do spółki.
Tu wszystko jest białe: podłogi i ściany
i chleb, który mąką co chwilę sypany.
A złote pieczywo tak cieszy piekarzy,
że wielu z nich prawie po sto kilo waży!
A chleb spożywają bogaci i biedni,
bo smaczny to pokarm i jakże powszedni.
Dla wszystkich piekarzy przysłowie jest hasłem:
Pieczenie chleba, to bułka z masłem”

Było smacznie i edukacyjnie!
Motylki i Tygryski polecają lokalne wypieki : ) mniam
✓ 21 marca – powitanie wiosny to dla wszystkich wyjątkowe wydarzenie. Duże emocje wśród naszych dzieci, wzbudziły już same przygotowania, które rozpoczęliśmy dużo wcześniej
niż kalendarzowe nadejście wiosny. Podczas licznych spacerów, szukaliśmy oznak nowej pory roku. Poznaliśmy wiersze i piosenki o tematyce wiosennej. W salach pojawiły się piękne dekoracje oraz wiosenne kąciki przyrody. Ten wspaniały dzień zaakcentowaliśmy zielonym ubiorem. Jest to kolor budzącej się do życia przyrody i nadziei na lepszy, piękny i kolorowy wiosenny świat. Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer, podczas którego mogliśmy pożegnać zimę i powitać wiosnę. Dzieci radośnie maszerowały w wiosennym korowodzie, na czele którego widniała Marzanna, którą następnie pożegnaliśmy według tradycji.
W tym dniu nie mogło zabraknąć również koncertu filharmonii mobilnej pt.” W krainie wyobraźni”. podczas którego muzycy wprowadzili nas w bogaty temat utworów o lekkiej, wesołej i energicznej tematyce. Wiosenne dźwięki słyszeliśmy w utworach :Johanna Straussa II „Nad pięknym Modrym Dunajem”, Antonin Dvorak „Humoreska” czy „Kankan” Offenbacha. Radość i uśmiech zagościły na naszych twarzach. Wiosnę powitaliśmy koncertowo!
✓ 21 marca – „Warto oddać serce, by w zamian otrzymać je sto razy większe.
Warto obdarzyć tak potężną miłością, by poczuć miłość nieznającą granic.
Warto poświęcić wszystko, całe swoje życie, by miało ono sens.”
*** Maja Chmiel – “Zespół Downa… trudniejsze życie, piękniejszy świat” ***

W ten wyjątkowy dzień Motylki i Tygryski obchodziły Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa zakładając kolorowe skarpetki nie do pary.
✓ 29 marca – dzięki uprzejmości pani Annie Lorenz Filip dyrektor GOK w Hyżnem dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w konkursie recytatorskim pt. „Wiersze Brzechwy i Tuwima” , który odbył się w GOK w Hyżnem. Celem konkursu była popularyzacja poezji dziecięcej, rozwijanie zdolności recytatorskich, zainteresowanie dzieci poezją, zachęcanie do występów publicznych, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Dzieci przygotowały wspaniałe interpretacje wierszy oraz piękne stroje.

Skip to content